Gennemsnitlig IQ efter uddannelsesniveau

Vist som IQ-estimater, der er afledt af aldersjusterede percentiler på en standard IQ-skala. Rå svarantal vises ikke på denne side.

Tests i alt
336.643
Valideret N
110.085
Sidst opdateret
2026-10-15
Visning
N i nuværende visning: 110.085

Disse tal opsummerer testperformance i vores datasæt, så uddannelsesniveauer kan sammenlignes hurtigt.

Hurtigt svar

  • Højeste gennemsnit: Doktorgrad (104,6 IQ, N=1.683)
  • Laveste gennemsnit: Primær eller sekundær (98,5 IQ, N=33.427)
Gennemsnitlig IQ efter uddannelsesniveau
UddannelsesniveauNGennemsnitlig IQ-score
Primær eller sekundær33.42798,5
Post Secondary16.94598,7
Kort cyklus tertiær11.876100,3
Ungkarl31.002101,2
Kandidatgrad15.030101,6
Doktorgrad1.683104,6

Den viste gruppescore omregner gruppens gennemsnitlige percentilrang i den valgte datavisning til en IQ-lignende skala (100, standardafvigelse 15). Den er ikke det aritmetiske gennemsnit af individuelle IQ-scorer.

Gratis online IQ-test

100 % gratis, inklusive det fulde resultat. Ingen betaling til sidst.

40 spørgsmål · 30 minutter i gennemsnit · Øjeblikkelige resultater

Start IQ-test
Databemærkninger

Validerede resultater passerer interne kvalitetstjek; alle resultater inkluderer ikke-validerede tests. Seed-data er fjernet.

IQ-estimater beregnes fra aldersjusterede percentiler på en standard IQ-skala (gennemsnit 100, SD 15).

IQ-spredning (std dev) estimeres ud fra interkvartilområdet (p25-p75).

Sidst opdateret: 2026-10-15. Metode og begrænsninger.

Sådan læser du graferne

IQ afledes af aldersjusterede percentiler og konverteres til en standard IQ-skala (gennemsnit 100, SD 15).

Gennemsnittet viser den typiske score for hvert uddannelsesniveau; fordelingsgrafen viser spredning og overlap.

Forskelle er ofte små, fordi grupper overlapper meget i virkelige data.

Validerede resultater passerer kvalitetstjek; alle resultater inkluderer ikke-validerede indsendelser.

Aldersjusterede sammenligninger vægter grupper til samme aldersstruktur.

Metode og begrænsninger: Metode og begrænsninger.

Vigtigste fund (Valideret)
  • Højeste gennemsnit: Doktorgrad (104,6 IQ, N=1.683)
  • Laveste gennemsnit: Primær eller sekundær (98,5 IQ, N=33.427)
  • Største stikprøve: Primær eller sekundær (N=33.427)
  • Forskel mellem højeste og laveste: 6,1 IQ-point

Sådan tolker du uddannelsesforskelle

I denne IQ-skala er standardafvigelsen 15 point, så en pointforskel kan omsættes til en effektstørrelse ved at dividere med 15.

  • En forskel på 3-4 point er cirka 0.2-0.3 SD (lille).

Gennemsnitlig IQ efter uddannelsesniveau

IQ-fordeling efter uddannelsesniveau (p10-p90)

p betyder percentil. Boksen viser den midterste halvdel af scorer (25-75). Viskerne viser de fleste scorer (10-90). Linjen i boksen er medianen (50).

Grupper overlapper meget - denne graf viser spredningen, ikke kun gennemsnittet.

Primær eller sekundær
Post Secondary
Kort cyklus tertiær
Ungkarl
Kandidatgrad
Doktorgrad
85100115
Score på en IQ-lignende skala

Rå vs aldersjusteret IQ

Aldersjusterede gennemsnit omvægter hvert uddannelsesniveaus IQ ved at bruge den samlede aldersfordeling i det validerede datasæt, for at reducere effekten af aldersfordeling.

Delta (aldersjusteret minus rå)

Valideringsrate efter uddannelsesniveau

Viser validerede og alle resultater samt valideringsraten.

Datatabel og download

Download / Citer / Indlejring
Download CSV med aggregeringer
Inkluderer den aktuelle visning (Valideret) for alle aldersgrupper.
Citat
UniversalIQTest.com. Gennemsnitlig IQ efter uddannelsesniveau (tilgået 2026-10-15). https://www.universaliqtest.com/da/statistik/gennemsnitlig-iq-efter-uddannelsesniveau
Indlejring
<iframe src="https://www.universaliqtest.com/da/statistik/gennemsnitlig-iq-efter-uddannelsesniveau" width="100%" height="720" loading="lazy" title="Gennemsnitlig IQ efter uddannelsesniveau"></iframe>
<p><a href="https://www.universaliqtest.com/da/statistik/gennemsnitlig-iq-efter-uddannelsesniveau">Gennemsnitlig IQ efter uddannelsesniveau — UniversalIQTest.com</a></p>
Gennemsnitlig IQ efter uddannelsesniveau
UddannelsesniveauNGennemsnitlig IQ-scoreStandardafvigelse (IQ)Gns. tidSidst opdateret
Primær eller sekundær33.42798,515,136:372026-10-15
Post Secondary16.94598,715,237:272026-10-14
Kort cyklus tertiær11.876100,314,840:582026-10-15
Ungkarl31.002101,214,645:312026-10-15
Kandidatgrad15.030101,614,548:092026-10-14
Doktorgrad1.683104,615,858:132026-10-14

Uddannelsesniveau inden for aldersgruppe

Resultater i visningen: 109963
Vælg en aldersgruppe for at sammenligne uddannelsesniveauer inden for den (mindsker alderseffekter).

Forklaring af uddannelsesniveauer

Vi kortlægger selvrapporteret uddannelse til seks standardkategorier. De korte beskrivelser nedenfor hjælper med at koble almindelige søgetermer.

Grund-/ungdomsuddannelse

Programmer giver typisk grundlæggende færdigheder i læsning, skrivning og matematik og fortsætter med ungdomsuddannelse med faglig pensum. Slutfasen forbereder til videregående uddannelse og/eller giver færdigheder til arbejdslivet.

Efter sekundær (ikke højere udd.)

Programmer bygger oven på ungdomsuddannelse og forbereder til arbejde og/eller videregående uddannelse. Indholdet er bredere end ungdomsuddannelse men mindre komplekst end højere uddannelse.

Kort videregående

Korte videregående programmer, ofte praksisnære og erhvervsrettede, der forbereder til arbejde. De kan også give adgang til andre videregående programmer.

Bachelor eller tilsvarende

Programmer, der giver mellemniveau akademisk og/eller erhvervsfaglig viden, færdigheder og kompetencer, og fører til en første videregående grad eller tilsvarende.

Kandidat eller tilsvarende

Programmer, der giver avanceret akademisk og/eller erhvervsfaglig viden, færdigheder og kompetencer, og fører til en anden videregående grad eller tilsvarende.

Ph.d. eller tilsvarende

Programmer, der primært fører til en avanceret forskningsgrad, typisk ved udarbejdelse og forsvar af en omfattende afhandling af publicerbar kvalitet baseret på original forskning.

FAQ

Giver uddannelse højere IQ?

Denne side viser sammenhænge i datasættet, ikke kausalitet. Mange faktorer påvirker både uddannelse og testscore.

Hvorfor er forskellene så små?

Uddannelsesgrupper overlapper meget, så gennemsnitsforskelle er ofte moderate selv i store stikprøver.

Hvorfor bruge aldersjusteret IQ?

Alder påvirker performance, så vi normaliserer inden for aldersgrupper før sammenligning af uddannelsesniveauer.

Hvad betyder aldersjusteret gennemsnit?

Det omvægter hvert uddannelsesniveau til samme aldersfordeling, hvilket reducerer skævheder fra forskellige aldersmix.

Hvordan skal percentiler tolkes?

Percentiler angiver placering inden for aldersgrupper; vi mapper dem til en standard IQ-skala for læsbarhed.

Hvorfor vise validerede vs alle resultater?

Validerede resultater passerer kvalitetstjek; alle resultater inkluderer ikke-validerede indsendelser, som kan være mere støjfyldte.

Kan jeg også sammenligne lande?

Denne side fokuserer på uddannelse. Se landefordelinger i den globale statistikvisning.

Er dette en klinisk IQ-test?

Nej. Dette er online testresultater og bør tolkes som datasætsstatistik, ikke kliniske vurderinger.

Sidst opdateret

Data sidst opdateret: 2026-10-15 (seneste testindsendelse).
Side opdateret: 2026-10-15 23:02 UTC (tidspunkt for build).